Tatuażysta z Auschwitz

Tatuażysta z Auschwitz” to oparta na faktach powieść nowozelandzkiej pisarki Heather Morris. Głównym bohaterem książki jest Lale Sokołow – więzień obozu koncentracyjnego, w którym pracuje jako tatuażysta. Na własne oczy widzi jak hitlerowcy mordują, głodzą i upokarzają ludzi, którzy tam trafili. Lale jednak pragnie przeżyć i przysięga sobie, że uda mu się wydostać z tego piekła.

Historia o miłości w czasach wojny

Na temat wojny i obozów zagłady powstała już ogromna ilość książek. Książkę Morris wyróżnia jednak Lale, który nie traci ducha optymizmu. Główny bohater dzięki swojemu talentowi dyplomatycznemu trafia do pracy w administracji. Wkrótce rozpoczyna pracę jako tatuażysta. Ma za zadanie tatuować numery na przedramieniu każdego więźnia wchodzącego do obozu. Stara się to robić najdelikatniej jak potrafi, aby nie zadawać dodatkowego bólu ludziom. Pewnego dnia do obozu trafia piękna młoda kobieta – Gita, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wkrótce obiecuje sobie, że pomoże jej przeżyć za wszelką cenę i oboje wyjdą z tego miejsca cali. Czy im się to uda?

Powieść oparta na faktach

Lale Sokołow żył naprawdę i pochodził z rodziny żydowskiej z Austro-Węgier. Nie mówił publicznie o swoich doświadczeniach z czasów wojny, aż do śmierci swojej żony. Obawiał się, że będzie postrzegany jako nazistowski kolaborant. Jego praca oznaczała szereg korzyści jak: oddzielny pokój, dodatkowe racje żywnościowe i czas wolny. Po poznaniu Gity wykorzystał swoją pozycję, aby pomóc jej utrzymać się przy życiu. Sokołow opowiedział swoją historię Heather Morris, która poznała go podczas pracy w szpitalu w Melbourne w Australii. Książka wydana została w 2018 roku i szybko znalazła się listach bestsellerów. Książką na pewno zainteresują się osoby interesujące się literaturą obozową. Nie jest to łatwa lektura ze względu na tematykę, jaką podejmuje, ale warto po nią sięgnąć, aby dowiedzieć się o obozach zagłady z trochę innej perspektywy.

Kilka słów o autorce 

Heather Morris urodziła się w Te Awamutu w Nowej Zelandii. Przez większość życia pracowała jako pracownik socjalny. W 1987 roku zamieszkała na stałe w Melbourne w Australii. W latach 90-tych postanowiła podążać za swoją pasją do opowiadania historii i zapisała się na kilka kursów pisania scenariuszy. W 2003 roku Morris poznała Lale’a Sokołowa, który przez 3 lata opowiadał jej ze szczegółami co przeżył w obozie. Wtedy właśnie odmieniło się życie Heather. Początkowo historię Lale’a opisała jako scenariusz, który zajął wysokie miejsca w kilku międzynarodowych konkursach dla scenarzystów. Fani scenariusza zachęcili ją do napisania debiutanckiej powieści. W planach jest też stworzenie mini serialu o tatuażyście z Auschwitz.